Náš príbeh

Čo privedie tím piatich ľudí zo Slovenska k tomu, aby „z ničoho“ vytvorili európsky projekt Futbalmania?

V prvom rade nám záleží na slovenskom športe. Môže to znieť ako klišé, ale je to skutočne pravda. Každý člen (alebo skôr členka, keďže žien je v našom tíme väčšina) má za sebou rôzne pracovné skúsenosti – od kultúry a šport, od vysokého školstva až po filmovú produkciu či marketing. Už niekoľko rokov však pracujeme (okrem iného) aj na rôznych športových projektoch či aktivitách. Dominuje síce futbal, ale venujeme sa aj viacerým ďalším športom.

Prvá myšlienka na vytvorenie skutočne komplexného projektu v oblasti futbalu prišla na jeseň 2014. Po viacerých skúsenostiach sme nadobudli presvedčenie, že skutočnú zmenu a posun vpred je možné realizovať len na celonárodnej úrovni a komplexne pripravenými aktivitami. Projekt takýchto rozmerov vyžaduje pomerne veľké finančné prostriedky, ktoré je mimoriadne náročné získať. Obzvlášť na Slovensku a v oblasti športu. Po niekoľkomesačných prípravách, stretnutiach so zaujímavými ľuďmi a nadviazaní kontaktov so zahraničnými partnermi sme v máji 2015 podali prvýkrát projekt v rámci programu Erasmus+. Po takmer polročnom čakaní na oficiálne výsledky sme sa dozvedeli, že sme neboli úspešní.

Neúspešný výsledok nás samozrejme nepotešil, ale po krátkom zvažovaní sme sa rozhodli nevzdať sa, detailne prejsť a vylepšiť každú súčasť projektu a pokúsiť sa o získanie podpory opäť. Výsledkom bola októbrová správa z Bruselu o úspešnej žiadosti. Futbalmania je len druhým (zhodou okolností tiež našim) projektom zo Slovenska, ktorý bol úspešným žiadateľom zo spomínaného programu.

Zuzana Stranovská


Zuzana je šéfkou celého projektu so všetkým, čo k tomu patrí. Jej druhým domovom je oblasť kultúry a predovšetkým VŠMU, kde pôsobí na Katedre divadelného manažmentu.

Richard Renert


Richard má na starosti všetky komunikačné aktivity nášho projektu. Venuje sa marketingu a ľúbi písať zaujímavé texty – od krátkych správ až po celé projekty.

Milan Hanzel


Produkčný guru Milan bude zastrešovať všetky organizačné a technické aktivity Futbalmanie. Interne určený aj ako manažér zábavy vie zabezpečiť aj nemožné. Pokiaľ práve necestuje niekde po svete.

Martina Agricolová


Ďalšou dámou v projekte je Martina, ktorú osud zavial k športu taktiež z kultúrnej oblasti. Svoje skúsenosti z eventových agentúr prenesie medzi vybrané futbalové kluby zo Slovenska.

Natália Derner Urblíková


Administratívny dohľad nad projektom bude mať Natália, ktorá už dlhodobo pôsobí pri viacerých európskych projektoch. Počas vzdelávacích aktivít bude zároveň jednou z našich školiteliek.

Koordinationsstelle Fanprojekte

Nemecké koordinačné centrum pre všetky tzv. Fanprojekty, ktoré stojí za úspechom premeny nemeckej Bundesligy na druhú najnavštevovanejšiu súťaž na svete. Od ich vzniku v roku 1993 sa venujú viac ako 50 „fanprojektom“ od prvej až po piatu ligu.

kos-fanprojekte.de

F.C. United of Manchester

„Komunitný a demokratický klub“ z Manchestru. V ich prípade je futbalová zložka len prostriedkom, ktorý spája ich rozsiahle aktivity – pracujú so sociálne slabšími, dôchodcami, malými deťmi či dobrovoľníkmi. V súčasnosti pôsobia v súťaži National League North.

fc-utd.co.uk

Vienna Institute for International Dialogue and Cooperation

Rozsiahly inštitút z Rakúska, ktorý sa venuje aj sociologickým, politickým či kultúrnym témam. Na ich podnet vzniklo podobné koordinačné centrum pre rakúske „fanprojekty“ pred niekoľkými rokmi. Spolupracovali taktiež na viacerých celoeurópskych futbalových projektoch.

vidc.org

FC Zbrojovka Brno

Štvrtým partnerom je český klub “FC Zbrojovka Brno“, ktorý bude mať rovnaké postavenie ako slovenské kluby a otestuje tak princíp Futbalmanie aj v českých podmienkach. Tradičný moravský futbalový klub dlhodobo pôsobí v najvyššej českej súťaži.

fczbrno.cz